اولین سؤالی که باید به آن پاسخ داده شود، این است که منظور از عمل بینی طبیعی چیست. همان‌طور که می‌دانید جراحی بینی بنا به یکی از دلایل زیبایی و یا درمانی انجام می‌شود. به عنوان نمونه، افرادی که در سیستم تنفس خود مشکل دارند، معمولاً بنا به دلایل درمانی سراغ این جراحی رفته و قصد تغییر زیادی در ساختار بینی خود را ندارند. در حالی که برخی دیگر، بنا به دلایل زیبایی قصد انجام این جراحی را دارند. جراحی بینی عروسکی و فانتزی یکی از انواع جراحی بینی است که معمولاً هدف از انجام آن، ایجاد تغییرات گسترده در ساختار بینی است. همان طور که از اسم این شیوه مشخص است، بینی بعد از انجام جراحی دارای یک قوس معمولاً شدید خواهد شد، به گونه‌ای که شبیه بینی یک عروسک کوچک به نظر برسد.

اما در روش عمل طبیعی بینی، هدف تنها ایجاد یک تغییر کوچک و یا حل یک مشکل پزشکی است. بنابراین، تغییری در ساختار اصلی بینی ایجاد نمی‌شود، خصوصاً پره‌های بینی؛ چرا که در سال‌های اولی که جراحی بینی به صورت گسترده در سطح ایران انجام می‌شد، به دلیل مهارت پایین بسیاری از پزشکان، برای ایجاد تغییرات مدنظر فرد، پره‌های بینی دچار تغییرات زیادی می‌شد. این تغییرات گاها به اندازه‌ای زیاد بود که نه تنها ظاهر را دستخوش تغییرات زیادی می‌کرد، بلکه سیستم تنفسی فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کرد.

جراحی بینی طبیعی کار آسانی نیست و باید توسط کسی انجام شود که دارای مهارت کافی در این زمینه باشد و از دانش علمی لازم هم برخوردار باشد تا بینی بیمار را به شکل طبیعی عمل کند.

نتیجه جراحی بینی طبیعی باید به‌ گونه‌ای باشد که وقتی کسی بینی بیمار را دید متوجه نشود که او اقدام به جراحی کرده است. بنابراین برای اینکه بیمار جراحی بینی داشته باشد باید در مورد جراحی که می‌خواهد بینی او را عمل کند به‌ اندازه کافی تحقیق کند و فقط برای کوچک کردن بینی نزد جراح نرود بلکه باید علاوه بر کوچک‌تر کردن بینی به طبیعی بودن بینی هم توجه داشته باشد. با این‌ حال خیلی‌ها هستند که بدون توجه به  طبیعی بودن بینی و فقط برای کوچک کردن بینی نزد جراح می‌روند.

مزایای جراحی طبیعی بینی

از میان مهم ترین مزایای بینی نچرال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم بودن عوارض بعد از عمل؛
 • زیبایی چهره و حفظ تناسب با سایر اجزای صورت؛
 • ثابت باقی ماندن ظاهر بینی و عدم مشکل ظاهری با افزایش سن؛
 • تنفس بسیار خوب.

مراحل انجام جراحی طبیعی چیست؟

این جراحی با تکنیک جراحی باز بینی یا رینوپلاستی بسته انجام می شود. انتخاب نحوه جراحی توسط متخصص انتخاب می شود. اکثر متخصصان خوب جراحی بینی به دلیل مزیت های جراحی باز، این روش را برای جراحی انتخاب می کنند. مراحل این جراحی عبارتست از:

 • بیمار برای جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد؛
 • جراح با استفاده از ابزارهای مناسب ناحیه بین دو سوراخ بینی (کلوملا) را باز می کند؛
 • پوست بینی بالا زده می شود و جراح تغییرات لازم را روی ساختار بینی اعمال می کند؛
 • برش های داخل و خارج بینی بخیه زده می شود. برش های داخلی دارای بخیه جذبی و برش های خارجی دارای بخیه غیرجذبی (کشیدنی) است.
 • تامپون داخل بینی قرار داده می شود؛
 • اسپلینت یا گچ بینی روی بینی قرار داده می شود. به این ترتیب بینی فرم خواهد گرفت.

مهم‌ترین مواردی که در عمل بینی طبیعی باید رعایت شوند:

برای اینکه عمل به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید برخی از موارد توسط جراح به خوبی رعایت شوند. برخی از مهم‌ترین آن موارد عبارت هستند از:

 • تقارن و طبیعی بودن پره‌های بینی

همان طور که گفته شد، در عمل‌های بینی که به صورت فانتزی عمل می‌شوند، پره‌های بینی دچار تغییرات زیادی می‌گردند؛ چرا که برای اعمال تغییرات وسیع نیاز است که غضروف موجود در پره‌های بینی تغییرات زیادی داشته باشند. متأسفانه در بسیاری از موارد، این تغییراتی که در پره‌های بینی ایجاد می‌شوند، باعث می‌شود که جراح در انتهای عمل نتواند تقارن را بین آن دو به خوبی برقرار کند. بنابراین، در صورتی که شما به دنبال جراحی بینی طبیعی هستید، باید حتماً به پزشک خود بگویید که قصد ندارید روی پره‌های بینی شما تغییراتی ایجاد شود.

 • اندازه سوراخ‌های بینی

اندازه سوراخ‌های بینی یکی دیگر از مواردی است که در طی جراحی بینی فانتزی دچار تغییرات زیادی می‌شود. معمولاً برای اینکه بینی عروسکی‌تر به نظر برسد، جراح سوراخ‌های بینی را بسیار کوچک می‌کند. این کوچک بودن سوراخ‌های بینی نه تنها موجب غیرطبیعی شدن ظاهر بینی می‌شود، بلکه باعث ایجاد مشکل در تنفس شما می‌شود. اگر از در جراحی بینی شما سوراخ های بینی نامتقارن باشند میتوانید با جراحی ترمیم سوراخ های بینی زیبایی را به صورت خود برگردانید.

 • سایز بینی طبیعی

تمام اجزای صورت یک فرد، به گونه‌ای با هم در هماهنگی هستند. بنابراین، در صورتی که قصد انجام یک جراحی زیبایی روی یکی از آن‌ها را دارید، باید این جراحی به گونه‌ای انجام شود که تقارن و هماهنگی میان سایر اجزای صورت را از بین نبرد. در عمل طبیعی بینی ، سایز به گونه‌ای تغییر می‌کند که از حالت طبیعی بودن خود خارج نشود. بنابراین، پشت بینی و فاصله بینی تا پیشانی تغییر زیادی نمی‌کند. به عبارت دیگر در جراحی بینی طبیعی پشت بینی، قوس‌دار نشده و تا حد امکان صاف باقی می‌ماند.

 • قوز پشت بینی

وجود قوز در پشت بینی یکی از دلایل اصلی بسیاری از افراد جهت انجام جراحی بینی طبیعی است. خوشبختانه در این نوع جراحی، پل بینی به جای اینکه قوس‌دار شده و یا سرسره‌ای شود، به صورت کاملاً طبیعی قوز از بین رفته و صاف می‌شود.

عمل بینی طبیعی مردانه

عموما آقایان از انجام عمل بینی، یک بینی طبیعی و نه فانتزی، طلب میکنند که صرفا به بهبود مشکلات تنفسی و یا قوس های غیرطبیعی روی بینی بپردازد. به همین دلیل انجام عمل بینی طبیعی مردانه برای آقایان پیشنهاد میگردد. جذابیت مردانه به شکل طبیعی بینی بوده و اغلب خانم ها خواستار عمل بینی فانتزی هستند

عمل بینی طبیعی زنانه

خوشبختانه در سال های اخیر شاهد تغییر سلیقه بانوان نسبت به عمل فانتزی و ترجیح بیشتر به عمل بینی طبیعی بوده ایم. عمل بینی طبیعی زنانه بخصوص زمانی که بینی گوشتی باشد، بسیار به بانوان توصیه میگردد به علت اینکه در این بینی ها، ضخامت پوست و پره ها، مانع شکل دهی بینی به روش فانتزی میگردد.

هزینه عمل بینی طبیعی

هزینه عمل بینی به صورت طبیعی به عوامل مختلفی همچون: هزینه بیهوشی، تجربه و دستمزد پزشک جراح، موقعیت مکانی شما و … بستگی دارد.